Книгата „Възобновяеми енергийни източници” е първото задълбочено и цялостно изследване на динамичната правна рамка и инвестиционни условия за реализация на проекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници в България. Сред най-важните теми, които са разгледани в книгата са:
- Приемането на Закона за енергията от възобновяеми източници и различните му изменения до момента;
- Присъединяването на електрически централи – нови и такива с предварителни или окончателни договори;
- Преглед на развитието на българския модел на либерализиран електроенергиен пазар и неговото преструктуриране;
- Реализирането на нови проекти за ВЕИ електрически централи;
- Процедурите по ценообразуване в сектора, определяне на преференциалната цена и справочна информация за развитието на преференциалните цени;
- Потенциал на възобновяемите енергийни източници в България;
- Различните видове възобновяеми енергийни източници и данни за делът им в България и другите държави;
- Преглед на държавната политика и бъдещите планове за развитие на ВЕИ сектора на България;
- Преглед на европейското законодателство и регулации в областта на ВЕИ;
- Екологични и други административни изисквания при реализирането на проекти за ВЕИ електроцентрали;
Авторът предоставя изключително практически насочен анализ на основните предизвикателства пред инвеститорите във ВЕИ електроцентрали, като проследява развитието на динамичната регулаторна уредба и практика. Читателите несъмнено ще оценят и последователното разглеждане на основните понятия във ВЕИ енергетиката, основните характеристики на българския модел за насърчаване на ВЕИ, преглед на държавната политика в сектора и отражението на законодателните изменения върху започнатите проекти за ВЕИ електроцентрали. Участвайки в процесите по приемане на всички изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници, авторът предоставя и ценна информация относно мотивите на законодателя при приемането на разпоредбите на енергийното законодателство. Книгата ще бъде полезна на всички инвеститори, консултанти, юристи в областта на енергетиката и лица, свързани с изграждането и експлоатирането на проекти за електрически централи, произвеждащи енергия от възобновяеми източници. Прегледът и анализът на регулаторната практика прави книгата ценен източник на информация за всички експерти от държавните органи, участващи в управлението на енергийния отрасъл. Книгата е и ценен източник на информация за студентите от специалностите, ориентирани в областта на енергетиката.